Slováci počas svojich dovoleniek nakupujú darčeky pre seba aj svojich blízkych. Najmä v prípade značkových produktov sa im to v zahraničí môže zdať „výhodnejšie“. Častokrát však ani netušia, že si domov priviezli falšovaný výrobok, ktorý pre nich predstavuje hneď viaceré riziká. Môže nielen ohroziť ich zdravie, ale kúpou takéhoto výrobku podporiť organizovaný zločin.

Kúpa falšovaných značkových výrobkov predstavuje pre spotrebiteľa vážne zdravotné či bezpečnostné riziká. Tieto produkty často nespĺňajú požadovaný štandard, sú chybné ako aj nebezpečné. Takéto výrobky nemajú žiaden doklad o zdravotnej nezávadnosti. Napodobneniny značkových hračiek môžu deťom  vážne ublížiť. Obchodníci na trhoch v letoviskách ponúkajú tovar, ktorý neprešiel kontrolou alebo je termíne odporúčanej spotreby. Falšovaná kozmetika často buď nemá žiadny účinok alebo môže byť naopak zdraviu škodlivá, spôsobiť vyrážky, alergické reakcie, popáleniny. „Okrem ohrozenia ľudského zdravia, spotrebiteľ v tomto prípade nemá žiadnu šancu na reklamáciu a vrátenie peňazí,“ vysvetľuje Ľubomír Tuchscher, výkonný riaditeľ Slovenského združenia pre značkové výrobky. Medzi najčastejšie falšované výrobky patria detské hračky, šperky, parfumy, kozmetika, elektronika, tabakové výrobky ale aj potraviny či lieky.

Organizovaný zločin začína peniazmi z falšovaných výrobkov. Dávajte si pozor, aby to neboli vaše peniaze.

Predajom falšovaného tovaru sú financované globálne zločinecké siete. Na tento problém upozorňuje aj Interpol, medzinárodná policajná organizácia. „Ľudia si myslia, že získali značkovú kabelku či luxusný parfum za výhodnú cenu. Väčšina z nich ani len netuší, že peniaze z predaja falzifikátov sú zdrojmi organizácií podporujúcich nelegálnu detská prácu, obchod s drogami, zbraňami a v niektorých prípadoch aj terorizmus,“ upozorňuje Tuchscher.

Ako sa chrániť?

Falšovaný tovar sa dá často veľmi ťažko rozlíšiť od skutočných produktov. Ako teda zistíte, či si skutočne kupujete originál? „Dôležité je, dôkladne si skontrolovať logo a balenie a či má výrobok bezpečnostné pečate. Nekupujte ho, pokiaľ je balenie poškodené. Vždy si pýtajte záručný list a potvrdenie o kúpe. Najlepším riešením však je nakupovať aj v zahraničí len u renomovaných predajcov,“ radí Tuchscher a dodáva, „ak zistíte, že ste si kúpili falšovaný výrobok, nahláste to miestnej polícii.“

Slovenské združenie pre značkové výrobky (www.szzv.sk) je dobrovoľné združenie výrobcov a distribútorov rýchloobrátkových značkových výrobkov v oblastiach, ktoré ovplyvňujú výrobu, uvedenie na trh, distribúciu a predaj značkových výrobkov na Slovensku. SZZV vzniklo v roku 1996, má 15 členov a je členom viacerých svetových a európskych priemyselných združení a asociácií.

 

Kontakt pre médiá

Ľubomír Tuchscher, výkonný riaditeľ SZZV, szzv@szzv.sk , 0948 391 375