Príprava chutných koláčov zo želé alebo želatíny si vyžaduje istú zručnosť. Nie je však až taká zložitá, ako by sa mohlo zdať. Stačí, ak dodržíte niekoľko zásad a proces bude veľmi jednoduchý. Upečte si dezerty, ktoré vám v lete dodajú to správne osvieženie.

 

Želé a želatína, aký je rozdiel?

 

Hlavným rozdielom týchto dvoch pomocníkov v kuchyni je ich zloženie. Zatiaľ čo želatína je živočíšnym produktom, v želé sa používa takzvaný karagenan, respektíve agar z výťažku z morských rias. Vďaka tomu želé dokáže nadobudnúť hustejšiu konzistenciu a jednotný tvar po stuhnutí.

 

Ďalší rozdiel spočíva v ich príprave. Aby sme získali požadovaný výsledok, želé musí prejsť varom. Naopak, želatína vám nesmie zovrieť, tá sa iba mierne prihrieva. Slúži skôr ako zahusťovadlo do rôznych krémov, sladkých náplní či aspikov.

 

Nie je želé, ako želé

 

Pri želé rozlišujeme jeden zásadný fakt. A to, či ide o cukrárenské alebo želé tortové.

 

Cukrárenské želé na báze rastlinnej suroviny agar sa používa pri príprave „vysokých“ rezov. Ak sa chystáte pripraviť zákusok ako z cukrárne, určite siahnite po cukrárenskom želé.

 

Tortové želé si naopak dobre rozumie s tenším korpusom a ovocím, ktoré chráni pred oschnutím a zanechá ho krásne lesklé. Okrem číreho a červeného máte k dispozícii aj  nové Tortové želé žlté od Dr.Oetker. Ideálne ním zvýraznite žlté ovocie ako marhuľa a ananás, no pohrať sa môžete aj s kontrastujúcimi jahodami či kivi.

 

Ako správne pripraviť želé?

 

Po uvarení želé podľa návodu na obale ho nechajte chvíľu odpočinúť. Nalievajte ho na plnku vlažné, ináč sa náplň môže vplyvom vysokej teploty rozpustiť. Uvarené želé nanášajte v niekoľkých vrstvách, nie naraz. Pokiaľ želé pred použitím príliš stuhne, môžete ho ešte raz krátko rozohriať.

 

Pred nanesením želé na tortu alebo zákusok nezabudnite cesto potrieť tenkou vrstvou krému alebo džemu. Korpus má totiž tendenciu rozohriate želé do seba vpíjať, v dôsledku čoho sa môže rozmočiť.

 

Ak pripravujete tortu s kúskami mrazeného ovocia, obaľte ho v troche Želatínového stužovača od Dr.Oetker. Uchováte tým šťavu vo vnútri plodov a tá sa nevsiakne do korpusu, ani nezmieša s teplým želé. Ovocie si tak zachová prirodzenú a čerstvú chuť.

 

 

 

 

Želé produkty Dr.Oetker      
Tortové želé      
–          Na tenký tortový korpus    
–          Udrží ovocie na torte čerstvé a lesklé
–          Rastlinného pôvodu, vyrobené na báze karagenanu
–          K dispozícii v čírej, červenej a novej žltej farbe
–          Stačí zmiešať s 250 ml vody alebo ovocnej šťavy
–          1 minútu povariť a naliať na ovocie na torte alebo dezerte      
Cukrárenské želé  

 
   
–          Na vysokú a pevnú vrstvu želé na torty a zákusky    
–          Profesionálny výsledok ako z cukrárne    
–          Rastlinného pôvodu, vyrobené na báze agaru    
–          K dispozícii v žltej a červenej farbe    
–          Stačí zmiešať s 0,5 l vody alebo ovocnej šťavy    
–          1 minútu povariť a naliať na dezert      

 

Želatínové produkty
Želatína v plátkoch Želatínový stužovač Želatína na stuženie krémov Želatína na vaječnú tlačenku a aspiky
 

 

   
–          Pripravuje sa za studena alebo zohrievaním  
–          Nesmie prejsť varom  
–          Na prípravu krémov, náplní alebo aspikov  
–          K dispozícii v plátkoch alebo sypkej konzistencii    

 

Informácie o spoločnosti Dr.Oetker:

Spoločnosť Dr.Oetker je najvýznamnejším potravinárskym výrobcom prísad a zmesí na pečenie, dezertov a sladkých jedál v prášku, prípravkov na želírovanie a mrazenej pizze na Slovensku i  v Českej republike.

Firma Dr.Oetker oslavuje tento rok 125. výročie svojho pôsobenia, pričom od roku 1991 je prítomná aj na slovenskom trhu. V roku 1993 bol spustená výrobná divízia v Boleráze, ktorá už 25 rokov vyrába produkty určené predovšetkým pre slovenský a český trh, ale taktiež na export do tretích krajín. 

S počtom devätnásť tisíc zamestnancov po celom svete patrí Dr.Oetker k najväčším rodinným firmám. Vďaka svojej filozofii „Kvalita je najlepší recept“,  s ktorou pristupuje k svojim produktom a zákazníkom, sa dnes môže pochváliť 125 ročnou tradíciou na trhu.