Až každá štrnásta cigareta na Slovensku je nelegálna. Na východnom dokonca každá tretia.
Neúprosné štatistiky hovoria o stúpajúcom počte nelegálnych cigariet na slovenskom trhu s tabakovými výrobkami. Kým v roku 2014 to bolo len 1 %, v tom minulom sa podiel vyšplhal na 6 %. Reakciou na tento vývoj je projekt Nekur fejky, ktorého cieľom je informovať širokú verejnosť o všetkom, čo s nelegálnymi cigaretami súvisí.
„Rozhodli sme sa aktívne upozorniť na tento problém, keďže slovenská spoločnosť má značnú mieru tolerancie voči nelegálnemu obchodu. Konzumenti si neuvedomujú, že práve z takto získaných zdrojov zločinecké skupiny financujú svoje nelegálne aktivity. Všetky informácie sme zhromaždili na webovej stránke www.nekurfejky.sk,“ vysvetľuje Ľubomír Tuchscher, výkonný riaditeľ Slovenského združenia pre značkové výrobky a dodáva: „Jazyk na stránke sme prispôsobili mladšej generácií, aby všetky informácie boli podané jasne a zrozumiteľne. Názov Nekur fejky sme zvolili zámerne na upútanie pozornosti a aj preto, že problém nelegálnych cigariet sa týka najviac východného Slovenska, kde je podľa našich analýz nelegálnou takmer každá tretia škatuľka.“
V boji proti nelegálnym cigaretám neustále koná aj finančná správa. Od začiatku roku 2019 identifikovali len na východnej hranici s Ukrajinou už viac ako 400 prípadov, pri ktorých zaistili viac ako 1,3 milióna nelegálnych cigariet. „Z praxe vieme, že najčastejšie pašovanou komoditou sú najmä cigarety. Na východe Slovenska sú takou „pašeráckou klasikou,“ vysvetlil Tomáš Prochocký, generálny riaditeľ sekcie colnej finančnej správy. „Príslušníci finančnej správy z colných úradov sa v teréne stretávajú s naozaj vynaliezavými úkrytmi pašerákov – v pneumatikách, v rámoch bicykla, pečive, džúsoch, drevených doskách, kovových rúrach… Vďaka niekoľkoročným skúsenostiam a vhodnej modernej technike však vieme tieto úkryty odhaliť. Obzvlášť na východnej hranici je naša práca veľmi dôležitá, chránime totiž bezpečnosť a záujmy obyvateľov celej EÚ,“ doplnil Prochocký.
Boj s nelegálnymi cigaretami však nie je len o pašovaní cigariet z Ukrajiny na Slovensko. Finančná správa totiž aj na Slovensku identifikovala už viacero prípadov samotnej nelegálnej výroby. „Máme za sebou viaceré úspešné zásahy voči nelegálnej výrobe cigariet. Len tento rok sme zabránili, aby sa na európsky trh dostalo takmer 30 mil. nelegálne vyrobených cigariet, 30 ton tabaku či tisícky cigár. Navyše sme spravili razie aj v dvoch výrobniach a zhabali kompletné linky na výrobu cigariet. Páchateľom sme tak zlikvidovali ich nelegálny biznis,“ povedal riaditeľ Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovít Makó. Zároveň vysvetlil: „Slovenská republika je v oblasti nelegálnych cigariet skôr tranzitná krajina. Väčšina nelegálne vyrobených cigariet putuje ďalej do Európy – do Veľkej Británie, Nemecka, Poľska či Českej republiky.“
Nelegálna výroba a predaj nelegálnych cigariet škodí nielen ekonomike a ekonomickým záujmom štátu, škodí najmä jeho obyvateľom. Zdravotné riziko je v prípade nelegálne vyrobených cigariet naozaj vysoké. Práve preto finančná správa podporuje aktivity Slovenského združenia pre značkové výrobky a podporila aj iniciatívu Nekur fejky.
Webová stránka www.nekurfejky.sk obsahuje informácie aj o tom, ako sa dajú rozoznať ilegálne cigarety, aké môžu mať zdravotné, ekonomické aj spoločenské dopady, ale aj možnosť pre občanov ako nahlásiť podnety na zelenú linku Kriminálneho úradu finančnej správy. „Veríme, že naša spoločná snaha povedie k zníženiu tolerancie voči tomuto negatívnemu fenoménu a následne počtu nelegálnych cigariet na Slovensku,“ dodáva na záver Ľubomír Tuchscher.