Na trh prichádza nová generácia kompaktných pracích prostriedkov.  Uviedol to dnes výkonný riaditeľ Slovenského združenia pre značkové výrobky, Ľubomír Tuchscher.

Inovácia prinesie viacero výhod nielen pre spotrebiteľa, ale aj pre životné prostredie. Spotrebitelia  budú pri nákupoch nosiť menšiu váhu a pracie prášky im doma zaberú menej úložného priestoru. Používateľom kompaktných prostriedkov už bude stačiť menšia dávka pracieho prášku, čo bude prínosné najmä pre životné prostredie – zníži sa množstvo chemikálií aj materiálov používaných na výrobu obalov.

Výrobcovia čistiacich prostriedkov prinášajú na trh nové, inovatívne produkty, ale zároveň pracujú na vylepšení svojich existujúcich produktov. V súčasnosti sa do krajín Európskej únie zavádza nová generácia pracích práškov a gélov, čoho výsledkom je zníženie odporučeného dávkovania na maximálne 75g respektíve 115ml na jedno pranie pri štandardnej náplni práčky[1].

Vďaka tomuto inovatívnemu riešeniu sú balenia pracích práškov menšie a ľahšie, pričom užívatelia nimi operú rovnaké množstvo bielizne, na aké boli zvyknutí pri baleniach väčších. Koncentrovaný prací prášok vyžaduje menšie dávkovanie a poskytuje prinajmenšom rovnaký výsledok ako predtým.

S novou generáciou kompaktných pracích prostriedkov budú ženy, ktoré sa starajú o domácnosť, nosiť až o takmer osem kilogramov ročne menej ako pred 15 rokmi. Výhodou kompaktácie je tiež úspora úložného priestoru v domácnosti, ktorá vyrieši problém mnohých žien.

Spotrebitelia by sa nemali nechať zmiasť veľkosťou balenia. Kompaktné prostriedky sú koncentrovanejšie, vďaka čomu ich stačí pri praní používať v menšom množstve. Pri výbere pracích prostriedkov robte rozumné rozhodnutia. Porovnajte si rôzne veľkosti balenia – pozorne si pozrite etiketu, kde sa dočítate, koľko dávok bielizne daným prostriedkom operiete,“ radí Ľubomír Tuchscher, výkonný riaditeľ Slovenského združenia pre značkové výrobky.

Ak chcete naplno využívať výhody kompaktných pracích prostriedkov, je potrebné starostlivo dodržiavať pokyny pre dávkovanie, ktoré nájdete na obaloch. Spotrebitelia by si mali prečítať všetky inštrukcie, ktoré nájdu na etikete a osvojiť si nové, menšie množstvo dávkovania.

Nová generácia kompaktných pracích práškov pomáha nielen v každodennom živote žien, ktoré majú na starosti domácnosť, ale predstavuje aj menšiu záťaž pre životné prostredie.

„Koncentrované pracie prášky majú menší vplyv aj na životné prostredie, do ktorého sa dostáva menej chemikálií. Takisto sa spotrebováva menej materiálov na výrobu obalov a pri preprave menších balení sú redukované emisie CO2,“ dodal Ľubomír Tuchscher.

[1] Množstvo  určené pre štandardnú náplň práčky s „normálne znečistenými” textíliami pri praní v stredne tvrdej vode.