Návrh zákona
ZÁKON
z …………….
o obaloch
Národná rada Slovenskej republiky sa uzniesla na tomto zákone:
(1) Tento zákon upravuje požiadavky na zloženie, vlastnosti a označovanie obalov, práva a povinnosti právnických osôb a fyzických osôb pri používaní obalov a ich spätnom odbere a pri zbere a zhodnocovaní odpadov1) z obalov, pôsobnosť orgánov štátnej správy pre obaly a odpady z obalov a zodpovednosť za porušovanie povinností v oblasti obalov s cieľom
(2) Tento zákon sa vzťahuje na všetky druhy obalov, ktoré sa uvádzajú na trh2) a do obehu v Slovenskej republike, a na odpady z týchto obalov bez ohľadu na miesto ich vzniku, používanie a na použitý materiál.
(3) Požiadavky na vlastnosti obalov a obalových materiálov a na podmienky ich používania ustanovené osobitnými prepismi3) nie sú týmto zákonom dotknuté.
Na účely tohto zákona sa rozumie:
do obehu, použitie obalov, spätný odber obalov, úprava obalov a opakované použitie obalov,
území Slovenskej republiky za účelom ich opätovného použitia.
(1) Na účely prevencie je výrobca výrobkov, ktoré sú balené priamo výrobcom alebo na základe jeho požiadavky treťou osobou, alebo distribútor výrobkov, ktoré sú balené a distribuované pod jeho obchodnou značkou, ktorí uvádzajú na trh výrobky v obaloch v množstve presahujúcom ročne viac ako 10 ton obalov, povinní vypracovať program prevencie, ktorý obsahuje
(2) Stravovacie zariadenia, ktoré používajú riad na jedno použitie, sú povinné vypracovať program prevencie, ktorý obsahuje opatrenia na postupné znižovanie používania riadu na jedno použitie a opatrenia na nahrádzanie riadu na jedno použitie opakovane použiteľným riadom alebo riadom vyrobeným z biologicky rozložiteľných materiálov. Riad z biologicky rozložiteľných materiálov možno použiť len v prípade zabezpečenia jeho zberu a materiálového zhodnotenia.
(3) Osoba uvedená v odseku 1 a prevádzkovateľ stravovacieho zariadenia uvedeného v odseku 2 sú povinní vypracovať program prevencie a zaslať ho príslušnému obvodnému úradu životného prostredia podľa sídla podnikateľa do šiestich mesiacov od začatia činnosti podľa odsekov 1 a 2.
(4) Ak dôjde k zmene činnosti osoby uvedenej v odseku 1 a prevádzkovateľa stravovacieho zariadenia uvedeného v odseku 2, ktorá má vplyv na obsah programu prevencie, sú tieto osoby povinné vypracovať a zaslať príslušnému obvodnému úradu životného prostredia do štyroch mesiacov od vzniku tejto zmeny nový program prevencie.
(5) Program prevencie sa vypracúva na obdobie štyroch rokov. Osoby uvedené v odsekoch 1 a 2 sú zodpovedné za plnenie opatrení prijatých vo svojom programe prevencie podľa technických a ekonomických možností.
(6) Ten, kto uvádza do obehu nápoje v obaloch, ktoré nie sú opakovane použiteľné predajom spotrebiteľovi, je povinný v mieste ich predaja uvádzať do obehu nápoje rovnakého druhu aj v opakovane použiteľných obaloch, ak sa takéto nápoje v nich na trh v Slovenskej republike uvádzajú. Táto povinnosť sa nevzťahuje na toho, kto uvádza tieto nápoje do obehu na predajnej ploche7) menšej ako 200 m2.
(1) Súčet obsahu olova, kadmia, ortuti a zlúčenín šesťmocného chrómu v obaloch nesmie prekročiť
(2) Požiadavky podľa odseku 1 sa nevzťahujú na obaly vyrábané výlučne z oloveného krištáľového skla.
(3) Požiadavky podľa odseku 1 sa nevzťahujú na plastové debny a plastové palety, ak
(4) Pokiaľ plastové debny a plastové palety, obsahujúce regulované kovy, na ktoré sa vzťahuje ustanovenie odseku 3, budú označené, povinná osoba zabezpečí, aby označenie obsahovalo údaj o tom, že ide o opakovane použiteľné obaly.
(5) Plastové debny a plastové palety, obsahujúce regulované kovy, na ktoré sa vzťahuje ustanovenie odseku 3, a ktoré už nemožno opakovane použiť, musia byť recyklované v recyklačnom procese, v ktorom sa recyklovaný materiál vyrába len z plastových debien alebo plastových paliet z obehu a v ktorom použitie iných materiálov je technicky málo pravdepodobné, maximálne do 20 % z celkovej hmotnosti.
(6) Požiadavka podľa odseku 1 písm. c) sa nevzťahuje na obaly zo skla, ak
(7) Zámerným zavedením regulovaných kovov podľa odseku 6 písm. a) je ich použitie pri výrobe z dôvodu potreby ich prítomnosti v obale na zabezpečenie požadovanej vlastnosti, vzhľadu alebo kvality obalu; za zámerné zavedenie regulovaných kovov sa nepovažuje využívanie recyklovaných materiálov s obsahom regulovaných kovov ako suroviny na výrobu obalových materiálov.
(8) Povinná osoba a výrobca obalov, ktorí vyrábajú obaly zo skla alebo výrobky v obaloch zo skla, podávajú hlásenie o množstvách regulovaných kovov v obaloch zo skla príslušnému obvodnému úradu životného prostredia, ak priemerné úrovne koncentrácie kovov uvedených v odseku 1 počas 12 po sebe nasledujúcich kontrol vykonaných podľa odseku 6 písm. c) prekročia limit 200 mg/kg hmotnosti. V hlásení o množstvách regulovaných kovov v obaloch zo skla sa uvedú namerané hodnoty súčtu obsahu kovov uvedených v odseku 1, charakteristika použitých metód merania, predpokladané zdroje prítomnosti hladiny súčtu obsahu týchto kovov a podrobný opis prijatých opatrení na zníženie úrovne obsahu týchto kovov.
(9) Obaly musia byť navrhnuté, vyrábané a uvádzané na trh alebo do obehu tak, aby spĺňali základné požiadavky na ich zloženie, vlastnosti a umožňovali ich opakované použitie alebo zhodnocovanie vrátane recyklácie.
Pokiaľ povinná osoba označí obal, ktorý uvádza na trh alebo do obehu, zabezpečí, aby označenie obsahovalo údaj
(1) Na účely znižovania množstva a nebezpečnosti odpadov z obalov pre životné prostredie vláda Slovenskej republiky ustanoví nariadením záväzné limity pre rozsah zhodnocovania9) odpadov z obalov a pre rozsah ich recyklácie10) vo vzťahu k celkovej hmotnosti odpadov z obalov.
(2) Povinná osoba zabezpečí zber odpadov z obalov a spätný odber obalov uvedených na trh alebo do obehu a ich zhodnocovanie a recykláciu minimálne v rozsahu záväzných limitov ustanovených v nariadení vlády Slovenskej republiky podľa odseku 1; túto povinnosť môže preniesť výlučne na oprávnenú organizáciu. Povinnosť podľa tohto odseku sa nevzťahuje na povinnú osobu, ktorá uvedie na trh alebo do obehu menej ako 200 kg obalov za príslušný kalendárny rok.
(3) Plniť záväzné limity podľa odseku 1 možno zhodnotením a recykláciou odpadov z obalov aj mimo územia Európskeho spoločenstva, ak je preukázané, že zhodnotenie alebo recyklácia sa uskutočnili za podmienok, ktoré sú rovnocenné s podmienkami ustanovenými v Európskej únii. Splnenie podmienok preukazuje povinná osoba alebo oprávnená organizácia.
(4) Povinnosť podľa ods. 2 sa nevzťahuje na nakladanie s odpadmi z obalov, na ktoré sa vzťahujú povinnosti pri nakladaní s nebezpečnými odpadmi11) a na nakladanie s odpadmi z obalov znečistenými nevyužitými zvyškami nebezpečných chemických látok a prípravkov.12)
(5) Plnenie záväzných limitov podľa odseku 1 preukazuje povinná osoba alebo oprávnená organizácia na základe potvrdení od zhodnocovateľa odpadov z obalov, ktorý zhodnocuje odpad do stavu konečného zhodnotenia.13)
(6) Opakovane použiteľné obaly sa na účel plnenia záväzných limitov podľa odseku 1 započítavajú do množstva obalov, ktoré povinná osoba uvedie na trh alebo do obehu, len raz, a to v čase ich prvého použitia podľa § 2 písm. d).
(7) Povinná osoba zabezpečí zber odpadov z obalov podľa odseku 2, a to z množstva odpadov z obalov, ktoré povinná osoba uviedla na trh alebo do obehu
(8) Povinná osoba zabezpečí spätný odber obalov podľa odseku 2 bez nároku na odplatu za tento odber; je pri tom povinná dbať najmä na dostatočné množstvo zberných miest a ich dostupnosť, ktoré musí zodpovedať množstvu miest predaja tovarov v obaloch.
(9) Povinná osoba je povinná vhodným spôsobom informovať spotrebiteľov o spôsobe zabezpečenia spätného odberu obalov a zberu odpadov z obalov. Túto povinnosť môže zabezpečiť aj prostredníctvom oprávnenej organizácie.
Oprávnená organizácia
Oprávnená organizácia:
e)je zapísaná v Registri povinných osôb a oprávnených organizácií (ďalej len „register“).
(1) Povinná osoba, na ktorú sa vzťahuje povinnosť podľa § 7 ods. 2 a oprávnená organizácia je povinná požiadať o zápis do registra. Povinná osoba, ktorá zabezpečuje plnenie svojich povinností prostredníctvom oprávnenej organizácie žiadosť o zápis do registra nepodáva.
(2) Žiadosť o zápis do registra podáva povinná osoba a oprávnená organizácia písomne v štátnom jazyku ministerstvu do dvoch mesiacov od vzniku povinnosti podľa odseku 1.
(3) Povinná osoba, ktorá je fyzickou osobou, v žiadosti o zápis do registra uvedie
(4) Povinná osoba, ktorá je právnickou osobou a oprávnená organizácia v žiadosti o zápis do registra uvedie
(5) Oprávnená organizácia okrem náležitostí podľa odseku 4 v žiadosti o zápis do registra uvedie aj zoznam povinných osôb, pre ktoré zabezpečuje spätný odber obalov a zber odpadov z obalov, ich zhodnocovanie alebo recykláciu.
(6) Ak bola žiadosť o zápis do registra podaná v súlade s týmto zákonom, ministerstvo zapíše povinnú osobu a oprávnenú organizáciu do registra. Oprávnenej organizácii ministerstvo vydá potvrdenie o registrácii.
(7) Povinná osoba a oprávnená organizácia je povinná oznámiť ministerstvu každú zmenu údajov, ktoré uviedla v žiadosti o zápis do registra, a to do 30 dní od vzniku zmeny.
(8) Oprávnená organizácia zasiela ministerstvu raz mesačne zoznam povinných osôb, pre ktoré zabezpečuje zber a spätný odber odpadov z obalov, ich zhodnocovanie alebo recykláciu s vyznačenými zmenami.
(9) Oprávnenú organizáciu, ktorá nesplnila niektorú z povinností podľa § 8 písm. a) až d) ani na základe písomnej výzvy ministerstva, ministerstvo z registra vyčiarkne.
(1) Povinná osoba
(2) Oprávnená organizácia
Orgány štátnej správy pre obaly
a odpady z obalov a ich pôsobnosť
Orgánmi štátnej správy pre obaly a odpady z obalov sú
(1) Ústredným orgánom štátnej správy pre obaly a odpady z obalov je ministerstvo.
(2) Ministerstvo
(3) Všeobecne záväzný právny predpis, ktorý vydá ministerstvo, ustanoví
Inšpekcia
Slovenská obchodná inšpekcia
Slovenská obchodná inšpekcia15)
Obvodný úrad a krajský úrad životného prostredia
Obvodný úrad životného prostredia vo veciach štátnej správy pre obaly a odpady z obalov
Krajský úrad životného prostredia vo veciach štátnej správy pre obaly a odpady z obalov je orgánom štátneho dozoru pre obaly a odpady z obalov.
V prípade pochybností o tom, či výrobok je alebo nie je obalom, rozhodne Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky po prerokovaní s ministerstvom.
(1) Konanie o uložení pokuty podľa § 17 podnikateľovi možno začať do jedného roka odo dňa, keď sa orgán štátnej správy pre obaly a odpady z obalov dozvedel o porušení povinnosti, najneskôr však do troch rokov odo dňa, keď k porušeniu povinnosti došlo.
(2) Pri ukladaní pokuty sa prihliada najmä na závažnosť a čas trvania protiprávneho konania, na rozsah ohrozenia zdravia ľudí a životného prostredia, prípadne na mieru ich poškodenia.
(3) Ak podnikateľ opätovne poruší v čase jedného roka od právoplatnosti rozhodnutia o uložení pokuty podľa tohto zákona povinnosť, za ktorú mu bola pokuta uložená, alebo nesplní opatrenia na nápravu, uloží sa mu ďalšia pokuta až do dvojnásobku hornej hranice pokuty ustanovenej týmto zákonom.
(4) Pokuta je splatná do 30 dní od nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia, ktorým bola uložená, ak v tomto rozhodnutí nie je určená dlhšia lehota jej splatnosti.
(5) Konanie o uložení pokuty vykonáva orgán, ktorý prvý začal konanie. Ak súčasne začnú konanie dva alebo viaceré orgány a nedôjde medzi nimi k dohode o tom, kto konanie dokončí, je na dokončenie konania príslušný najbližší spoločný orgán vyššieho stupňa; ak je však jedným z týchto orgánov inšpekcia, konanie dokončí inšpekcia.
(6) Výnos z pokút je príjmom Environmentálneho fondu.
(7) Na konanie o uložení pokuty a na rozhodovanie o tom, či je alebo nie je výrobok obalom (§ 16), sa vzťahuje všeobecný predpis o správnom konaní.16)
Štátny dozor pre obaly a odpady z obalov
(1) Štátny dozor pre obaly a odpady z obalov je zisťovanie, ako sa dodržiava tento zákon, všeobecne záväzné právne predpisy vydané na jeho vykonanie a povinnosti vyplývajúce z rozhodnutí vydaných na základe tohto zákona.
(2) Ak orgán štátneho dozoru zistí porušenie povinnosti alebo iný nedostatok v činnosti kontrolovaného, upozorní ho na to a uloží mu opatrenie na nápravu. Kontrolovaný je povinný uložené opatrenie na nápravu splniť.
(3) Osoba vykonávajúca štátny dozor je v súvislosti s touto činnosťou oprávnená vstupovať na pozemky a do prevádzkových priestorov kontrolovaného, nahliadať do jeho prevádzkovej evidencie a dokladov, vykonávať potrebné zisťovania vrátane odoberania vzoriek, zhotovovania fotodokumentácie a videodokumentácie a požadovať potrebné údaje a vysvetlenia; preukazuje sa preukazom alebo poverením orgánu štátneho dozoru, ak sa nevyžaduje povolenie podľa osobitného predpisu.17)
(4) Kontrolovaná osoba je povinná osobám vykonávajúcim štátny dozor umožniť vstup na pozemky a do prevádzkových priestorov, stavieb a zariadení, nahliadať do prevádzkovej evidencie a dokladov, vykonávať potrebné zisťovanie vrátane odoberania vzoriek, zhotovovania fotodokumentácie a videodokumentácie a poskytnúť potrebné písomnosti, vysvetlenia a pravdivé a úplné informácie súvisiace s nakladaním s obalmi a odpadmi z obalov.
(5) Pri výkone štátneho dozoru sa postupuje podľa osobitného predpisu.18)
Prechodné a záverečné ustanovenia
(1) Výnimky podľa § 4 ods. 3 až 5 sa uplatňujú do 1. januára 2012.
(2) Povinné osoby, ktorým vznikne povinnosť k 1.1. 2009 podľa § 9 ods. 1, sú povinné splniť túto povinnosť do troch mesiacov od účinnosti tohto zákona.
(3) Oprávnená organizácia, ktorá plní povinnosti podľa doterajšieho zákona je povinná splniť povinnosti podľa § 8 ods. 1 písm. c) do jedného roka od nadobudnutia účinnosti tohto zákona.
(4) V konaniach o uložení pokuty za porušenie povinností začatých pred nadobudnutím účinnosti tohto zákona sa postupuje podľa doterajších predpisov; tieto konania dokončí ten orgán, ktorý konanie začal.
(5) Vykonávacie právne predpisy, ktoré boli vydané podľa zákona č. 529/2002 Z. z. o obaloch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, a ktoré sú platné ku dňu nadobudnutia účinnosti tohto zákona, považujú sa až do vydania nových vykonávacích právnych predpisov za vykonávacie právne predpisy vydané podľa tohto zákona.
Tento zákon bol prijatý v súlade s právne záväzným aktom Európskych spoločenstiev a osobitnými predpismi o poskytovaní informácií v oblasti technických noriem a technických predpisov.19)
Týmto zákonom sa preberá právny akt Európskych spoločenstiev a Európskej únie uvedený v prílohe č. 2.
Zrušuje sa článok I. zákona č. 529/2002 Z. z. o obaloch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 245/2003 Z. z., zákona č. 525/2003 Z. z., zákona č. 24/2004 Z. z., zákona č. 199/2004 Z. z., zákona č. 443/2004 Z. z., zákona č. 587/2004 Z. z., zákona č.733/2004 Z. z.
Účinnosť
Tento zákon nadobúda účinnosť 1.1.2009
Príloha č. 1
k zákonu č. …/2009 Z.z.
KritériÁ PODROBNEJŠIE DEFINUJÚCE obal
Kritérium 1
Výrobok sa považuje za obal, bez toho, aby boli dotknuté ďalšie funkcie obalu vtedy, ak
Uplatnenie kritéria 1 – ilustračné príklady
Výrobky, ktoré sú obalom
Krabičky na sladkosti
Celofánový obal na CD obaloch
Výrobky, ktoré nie sú obalom
Kvetináče určené na celé obdobie života rastliny
Krabice na náradie
Čajové vrecúška
Ochranné voskové vrstvy na syroch
Črevo z jaterníc
Kritérium 2
Položky vytvorené na účel plnenia v mieste predaja a nevratné položky vytvorené, plnené alebo predané na mieste predaja sa považujú za obaly ak plnia funkciu obalu.
Uplatnenie kritéria 2 – ilustračné príklady
Výrobky, ktoré sú obalom
Papierové alebo plastové tašky
Jednorazové taniere a šálky
Fólie
Desiatové vrecúška
Alobal
Výrobky, ktoré nie sú obalom
Paličky na miešanie
Jednorazové príbory
Kritérium 3
Obalové zložky a pomocné prvky začlenené do obalu sa považujú za časť tohto obalu.
Pomocné prvky priamo zavesené alebo pripevnené k výrobku, ktoré plnia funkciu obalu sa považujú za obal iba vtedy, ak
Uplatnenie kritéria 3 – ilustračné príklady
Obaly
Visacie štítky zavesené priamo na výrobku alebo pripojené k výrobku
Časti obalov
Kefka riasenky, ktorá tvorí časť uzáveru
Nálepky pripojené k inej obalovej položke
Svorky zo zošívačiek
Plastové obaly na papier
Odmerky, ktoré tvoria časť uzáveru detergentov.
Príloha č. 2
k zákonu č. …/2009 Z. z.
ZOZNAM PREBERANÝCH PRÁVNYCH AKTOV
EURÓPSKYCH SPOLOČENSTIEV A EURÓPSKEJ ÚNIE
Smernica Európskeho parlamentu a Rady č. 94/62/ES z 20. decembra 1994 o obaloch a odpadoch z obalov (Ú. v. ES L 365, 31.12.l99 Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1882/2003 z 29. septembra 2003 (Ú. V. EU L 284, 31.10.2003), v znení smernice Európskeho parlamentu a Rady 2004 č. 2004/12/ES z 11. februára 2004 (Ú. v. EU L 047, 18.2. 2004) a smernice Európskeho parlamentu a Rady č. 2005/20/ES z 9. marca 2005 (Ú. V. L 070, 16.3.2005).
1) § 2 ods. 1 zákona č. 223/2001 Z. z. o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
2) § 2 ods. 1 písm. g) zákona č. 264/1999 Z. z. o technických požiadavkách na výrobky a o posudzovaní zhody a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
3) Napríklad zákon č. 264/1999 Z. z. v znení neskorších predpisov, zákon č. 163/2001 Z. z. o chemických látkach a chemických prípravkoch v znení neskorších predpisov, zákon č. 140/1998 Z. z. o liekoch a zdravotníckych pomôckach, o zmene zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 220/1996 Z. z. o reklame v znení neskorších predpisov, zákon č. 250/2007 Z.z. o ochrane spotrebiteľa a o zmene zákona Slovenskej národnej rady č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov, zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 152/1995 Z. z. o potravinách v znení neskorších predpisov.
4) § 2 ods. 1 písm. a) zákona č. 264/1999 Z. z.
5) § 2 Obchodného zákonníka.
6) § 56 Obchodného zákonníka.
7) §2 písm. d) vyhlášky Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky č. 545/2002 Z. z. o spôsobe označovania výrobkov cenami.
8) § 17 zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon).
9) § 2 ods. 6 zákona č. 223/2001 Z. z.
10) § 18 ods. 2 písm. c) vyhlášky Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky č. 283/2001 Z. z. o vykonaní niektorých ustanovení zákona o odpadoch.
11) § 40 zákona č. 223/2001 Z. z.
12) § 3 zákona č. 163/2001 Z. z.
13) § 21 ods. 1 písm. o) zákona č. 223/2001 Z. z. o odpadoch.
14) Nariadenie vlády SR č. 220/2005 Z. z. ktorým sa ustanovujú záväzné limity pre rozsah zhodnocovania odpadov z obalov
a pre rozsah ich recyklácie vo vzťahu k celkovej hmotnosti odpadov z obalov.
15) Zákon č. 128/2002 Z. z. o štátnej kontrole vnútorného trhu vo veciach ochrany spotrebiteľa a o zmene a doplnení
niektorých zákonov v znení zákona č. 284/2002 Z. z.
16) Zákon č. 71/1967 Zb. o správnom konaní (správny poriadok) v znení neskorších predpisov.
17) Zákon č. 241/2001 Z.z. o ochrane utajovaných skutočností a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení
neskorších predpisov.
Zákon č. 215/2004 Z.z. o ochrane utajovaných skutočností a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
18) Zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 10/1996 Z. z. o kontrole v štátnej správe v znení neskorších predpisov.
19) Smernica Európskeho parlamentu a Rady 98/34/ES v platnom znení (Ú. v. ES L 204, 21. 7. 1998).